Uroczyste podsumowanie remontu hrubieszowskiej cerkwi

26.04.2016

25 kwietnia br. w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Hrubieszowie odbyło się oficjalne podsumowanie projektu"Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe - konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi".W ramach projektu wyremontowano m.in. hrubieszowską świątynię.

W poniedziałkowej konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, urzędu wojewódzkiego, lokalni samorządowcy i prawosławni duchowni. Urząd Miasta Hrubieszów reprezentował Burmistrz Tomasz Zając.

Dzięki dofinansowaniu udało się wyremontować elewację i dach dzwonnicy, dokonać konserwacji polichromii wewnętrznej i zewnętrznej cerkwi, wyremontować stolarkę okienną i drzwiową, wyremontować schody i posadzki oraz instalacje elektryczne.

Hrubieszowska świątynia jest jedną z siedmiu w Diecezji Lubelsko - Chełmskiej, które zostały wyremontowane w ramach unijnych funduszy .Odrestaurowane cerkwie mają stanowić szlak turystyczny po Polsce wschodniej.