Rusza pomoc finansowa dla producentów i sprzedawców chryzantem

Urzędowe

Rząd przygotował system pomocy dla tych przedsiębiorców, którzy w związku z zamknięciem cmentarzy będą mieli mniejsze dochody i obroty. Pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października - 2 listopada poniosły straty. Terenowe oddziały ARiMR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami.

Przedsiębiorca musi złożyć do 6 listopada wniosek do ARiMR, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania.ARiMR na swojej stronie ogłosi informację o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne. Podmioty, które zgłoszą chęć odbioru kwiatów muszą złożyć do 12 listopada 2020 r. deklarację do kierownika biura powiatowego ARiMR, w której określą liczbę chryzantem,które zamierzają odebrać. Zadaniem kierownika biura powiatowego Agencji będzie wskazanie miejsca odbioru chryzantem oraz poinformowanie sprzedawcy o zamiarze odbioru roślin.

Chryzantemy, które nie zostaną odebrane do 16 listopada 2020 r. muszą zostać niezwłocznie oddane podmiotowi zajmującemu się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Potwierdzenie odbioru odebranych chryzantem jak i potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako odpady, musi zostać dostarczone do kierownika biura powiatowego do 30 listopada 2020 r.

Wysokość stawki pomocy zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów wyniesie:
- chryzantemy doniczkowej –20zł za sztukę
- chryzantemy ciętej –3zł za sztukę
Więcej informacji na stronie ARiMR: