Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy. Powstanie pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i odcisnęło ogromne piętno na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń Polaków.
To niezwykle ważne, aby pamiętać…
W Hrubieszowie są miejsca, które przypominają o tragicznych wydarzeniach tego najdłuższego i największego zrywu narodowowyzwoleńczego w historii Polski.
Przy ulicy Uchańskiej znajduje się symboliczna bezimienna mogiła z tego okresu w postaci kopca z ogrodzonym Krzyżem Łacińskim, miejscem tym opiekuje się Szkoła Podstawowa Nr 2 w Hrubieszowie. Natomiast na cmentarzu parafialnym jest mogiła Jana Pakulskiego - żołnierza powstania styczniowego, który zmarł w 1934 r.
Warto również przypomnieć, że 19 maja br. Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie im. Stanisława Staszica oraz Miejska Biblioteka Publiczna – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau, zorganizowały Konferencję Historyczną z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego.
Hrubieszów Pamięta.
Dzięki uprzejmości Fundacji Niepodległości mogliśmy przekazać bezpłatne egzemplarze publikacji „Poczet Bohaterów Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie w 160. Rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”, wydawnictwo zawierające m.in. graficzne biogramy ośmiu spośród wielu bohaterskich Powstańców związanych z Lubelszczyzną.
Publikacja trafiła już do bibliotek Szkół Podstawowych w naszym mieście oraz do Miejskiej Biblioteki Publicznej - Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau.
Serdecznie dziękujemy za tę publikację.