Jubileusz koronacji obrazu Matki Bożej Sokalskiej

Święta / uroczystości

7 czerwca w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafii oo. Bernardynów w Hrubieszowie odbyły się uroczystości związane z 300-setną rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Sokalskiej 1724-2024. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. którą odprawił biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ks. dr hab. Mariusz Leszczyński i wygłosił okolicznościowe kazanie. W koncelebrze wzięli udział: kustosz sanktuarium maryjnego w Hrubieszowie, o. Juliusz Chłanda, dr prawa kanonicznego i mgr teologii, ks. Zygmunt Jagiełło notariusz z Kurii Diecezjalnej w Zamościu, proboszcz bernardyńskiej parafii w Brodach koło Kalwarii Zebrzydowskiej, o. Wiktoryn Krysa, archiwista prowincji bernardyńskiej, o. Władysław Waśko z Krakowa, magister kleryków i dyrektor Archiwum Prowincji oo. Bernardynów w Krakowie, o. Martynian Czechowski i o. dr hab. Aleksander Sitnik z Krakowa. Za liturgię byli odpowiedzialni bernardyńscy klerycy z I kursu teologii - Leopold Strączek i Nereusz Pakosz.

Po Mszy św. w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Hrubieszowskim Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana du Chateau w Hrubieszowie, odbyło się sympozjum naukowe pt. Otrzymaliście w tym obrazie Matki Bożej niesłychanej wagi skarb. W trzystulecie koronacji obrazu Matki Bożej Sokalskiej, 1724-2024. Zebranych gości przywitali: Marta Majewska  Burmistrz Miasta Hrubieszowa i kustosz sanktuarium maryjnego w Hrubieszowie o. Juliusz Chłanda. I sesję sympozjum prowadził dr hab. Aleksander Sitnik. Referat pt. Geneza sanktuarium maryjnego w Sokalu, wygłosił doktorant z zakresu historii Kościoła w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, o. mgr lic. Martynian Marcin Czechowski OFM z Krakowa. Następnie głos zabrała dr Agata Dworzak, z Instytutu Historii Sztuki w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na przykładzie koronacji innych obrazów maryjnych przedstawiła jak wyglądała koronacja obrazu Matki Bożej w Sokalu, obrazując wydarzenie licznymi zdjęciami archiwalnymi. Prof. dr hab. Andrzej Betlej, z Instytutu Historii Sztuki w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, omówił na podstawie zachowanych zdjęć obrazy Matki Bożej Sokalskiej od oryginału po dzisiejsze kopie. O. dr hab. Aleksander Krzysztof Sitnik OFM, wykładowca historii Kościoła w Studium Franciszkańskim w Krakowie, w referacie Z Sokala do Hrubieszowa, przedstawił peregrynację, jaką obraz Matki Bożej Sokalskiej odbył od 1951 r. z Sokala, poprzez Leżajsk, Kraków, Tarnów, Rzeszów, Przeworsk, Zamość, by ostatecznie znaleźć się w Hrubieszowie. O. prof. dr hab. Oktawian Roman Jusiak OFM z Hrubieszowa, wykładowca w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie wygłosił referat pt. Koronacja obrazu Matki Bożej Sokalskiej – czczonej w Hrubieszowie w kontekście eklezjalnego kultu Maryi. Refleksje historyczno-pastoralne. Kustosz sanktuarium maryjnego w Hrubieszowie, doktorant Kolbianum – Instytutu Maryjnego w Niepokalanowie, o. mgr Juliusz Chłanda OFM przybliżył słuchaczom przyczyny i okoliczności powstania sanktuarium maryjnego w Hrubieszowie i omówił kult Matki Bożej Sokalskiej w obecnych czasach. Ostatni referat Ścienne dekoracje malarskie w kościele św. Stanisława Kostki w Hrubieszowie, wygłosił kustosz sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskie, dr Cyprian Janusz Moryc OFM. Na zakończenie głos zabrał wcześniejszy, wieloletni kustosz sanktuarium maryjnego w Hrubieszowie, o. mgr Wiktoryn Krysa OFM, przedstawiając problemy duszpasterskie związane z prowadzeniem sanktuarium. Sympozjum zakończono dyskusją.