Jubileusz 100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Hrubieszowie

06.09.2016

10 września 2016 r. w Hrubieszowie odbędą się uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej.

Program uroczystości:

13.00 Zbiórka pododdziałów i pocztów sztandarowych (HDK),

13.30 Uroczysty przemarsz pododdziałów i pocztów sztandarowych ulicami miasta na miejsce uroczystości (Deptak Miejski ul. Rynek),

- złożenie wieńca przez OSP Hrubieszów przy tablicy pamiątkowej (Budynek OSP ul. Pogodna),

13.45 Otwarcie uroczystości i powitanie gości,

14.00 Uroczysta Msza Święta,

15.00 Rozpoczęcie oficjalnych uroczystości,

• rys historyczny OSP Hrubieszów,

• odznaczenie sztandaru OSP Hrubieszów Złotym Znakiem Związku oraz Złotym Krzyżem za zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego,

• wręczenie odznaczeń i wyróżnienie indywidualnych,

• wystąpienia okolicznościowe władz związkowych,samorządowych oraz zaproszonych gości,

• wystąpienie Prezesa OSP.

Organizatorami uroczystości są: Burmistrz Miasta Hrubieszowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Hrubieszowie.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Hrubieszowie została powołana do działania w 1916 roku z inicjatywy Ksawerego Kopczyńskiego będącego pracownikiem Wydziału Powiatowego, jako jedna z pierwszych tego typu w powiecie hrubieszowskim. Było to możliwe na podstawie przepisów carskich z 1906 roku. Inicjatywa ta przetrwała czas I Wojny Światowej, co potwierdzają zapisy ze sprawozdań działalności Sejmiku Hrubieszowskiego na przestrzeni lat 1918 – 1925.  Ówczesną siedzibą strażnicy OSP Hrubieszów był drewniany budynek przy ul. Kościelnej, który to opisał w jednym ze swoich artykułów sam profesor Wiktor Zin. Zasługi strażaków OSP Hrubieszów były zacne i docenione przez władze, co zaowocowało nadaniem jednostce w 1928 roku Sztandaru, którego drzewiec zachował się do dnia dzisiejszego. Na przełomie lat 1936/37 w czynie społecznym i ze zbiórek publicznych datków powstała obecna siedziba jednostki.

Do pobrania:
plakat1.jpg (799.88KB)