Informacja dotycząca miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli

14.07.2020

W maju br. Rada Miejska w Hrubieszowie wyraziła zgodę na utworzenia dwóch miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, w biegu rzeki Huczwy w okolicach mostu przy ul. Ciesielczuka. W uchwale określono również sezon kąpielowy od 15 czerwca 2020 r. do 14 lipca 2020 r. oraz od 15 lipca 2020 r. do 14 sierpnia 2020 r.

Organizatorem miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli jest Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zgodnie z ustawą Prawo wodne organizator przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego zlecił wykonanie badania jakości wody. Wyniki badań przeprowadzonych przez SGS Polska Sp. z o.o. Laboratorium Środowiskowe w Pszczynie, na próbkach wody rzeki Huczwy, pobranych 17 czerwca br. w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli, wykazały przekroczenie norm enterokoków kałowych.
W związku ze złą jakością wody miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli nie mogą być użytkowane.
W celu ustalenia przyczyn złej jakości wody oraz zmniejszenia lub wyeliminowania przyczyn jej zanieczyszczenia przeprowadzona została także kontrola opróżniania zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe przy ul. Grotthusów i ul. Konopnickiej w Hrubieszowie oraz kontrola posiadania płyt do składowania obornika, która nie wykazała nieprawidłowości. W dniu 3 lipca br. wystąpiliśmy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Hrubieszowie o przeprowadzenie czynności kontrolnych dotyczących zgodności z przepisami budowlanymi wykonania i użytkowania płyt do składowania obornika.
Zlecone zostało powtórne pobranie próbek wody oraz ponowne badanie jakości wody. Jeżeli zostanie ona uznana za dobrą, miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli zostanie dopuszczone do użytkowania.

Na przełomie lipca i sierpnia br. Miasto Hrubieszów wystąpi do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskiem o przyznanie pomocy na realizację zadania pn. „Budowa miejsca rekreacji przy ul. Ciesielczuka”. W ramach realizacji inwestycji planowane jest wykonanie infrastruktury sportowo-rekreacyjnej - altanki ze stołem i ławkami, boiska do siatkówki, paleniska zewnętrznego, zestawów zabawowych dla dzieci. W przypadku otrzymania dofinansowania, termin zakończenia realizacji projektu przewidywany jest na czerwiec 2021 r.