Polish English French German Spanish Ukrainian

                     

Biuletyn Informacji Publicznej

Hrubieszów: Konferencja podsumowująca "Gotanię"

13.07.2016

Gmina Miejska Hrubieszów i jej partnerzy kończą realizację projektu "Od wizji - do nowoczesnego zarządzania podregionem GOTANIA". To co udało się zrobić przez ostatnich 5 lat za pieniądze ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy podsumują na konferencji, która rozpocznie się w czwartek 14 lipca w Hrubieszowie.

Podczas dwudniowych obrad, które otworzy burmistrz Tomasz Zając, uczestnicy obejrzą film i kilka prezentacji, promujących rezultaty wspólnych działań. Spotkaniu będą towarzyszyć wystawy fotograficzne i stoiska partnerów projektu, a wieczorem odbędzie się koncert, w którym wystąpią Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej oraz Teatru Młyn. 

Drugi dzień konferencji rozpoczną dyskusje panelowe "Partnerstwo samorządowe a rozwój lokalny - jak skutecznie wykorzystać zasoby lokalne" oraz "Turystyka historyczna i kulturowa - wyzwania dla Gotanii". Potem zaplanowano wyjazd studyjny pod hasłem "Masłomęcz i nie tylko - gdzie można dotknąć Gotanii". Uczestnicy wyprawy odwiedzą Zagrodę Wandalską w Kotorowie i skansen "Wioska Gotów" w Masłomęczu, a także obejrzą prezentacje grup rekonstrukcyjnych Gotów i Wandali, poznają ich zwyczaje, kulturę i rzemiosło oraz popróbują gockiego jadła. 

Projekt "Od wizji - do nowoczesnego zarządzania podregionem GOTANIA" był realizowany od 2011 roku. Dzięki niemu uczestniczący w nim gminy otrzymały dotacje dla organizacji pozarządowych i osób, które chciały rozpocząć działalność gospodarczą, a także na szkolenia dla mieszkańców, doradztwo dla młodzieży, oznakowanie obszaru Gotanii, organizację festiwali kultury antycznej, promocję na targach i wizyty studyjne oraz tworzenie i rozwój infrastruktury rekreacyjno-turystycznej.

 
Dzięki realizacji różnych pomysłów od 2011 do grudnia 2015 roku liczba noclegów wzrosła o ponad 61 procent, a liczba turystów odwiedzających podregion o ponad 57 procent. To przełożyło się na zwiększenie dochodów podmiotów działających w branży gastronomiczno-hotelarskiej oraz na rozwój bazy noclegowej o 127 miejsc, które powstały dzięki dotacjom ze SPPW, przy początkowo zakładanych 50. Poza projektem w dwóch nowo otwartych hotelach powstało kolejnych 99 miejsc, a to oznacza, że łącznie baza noclegowa zwiększyła się o 226 miejsc.

To efekt wspólnych przedsięwzięć, które realizowały gminy: Dołhobyczów, Hrubieszów, Komarów-Osada, Mircze, Trzeszczany, Tomaszów Lubelski, Tyszowce, Uchanie i Werbkowice, a także Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny i Gmina Miejska Hrubieszów, która była liderem projektu. 

 
Info: IAS24.eu