Polish English French German Spanish Ukrainian

                     

Biuletyn Informacji Publicznej

Debata oksfordzka: "pOBUDZENI" do działania i dyskusji

14.06.2016

Aby argumentować, trzeba posługiwać się rozumem, posługując się rozumem, trzeba myśleć o ludziach - to podstawowa zasada debaty oksfordzkiej. W praktyce próbowali ją zastosować uczestnicy dyskusji, która odbyła się w piątek 10 czerwca z inicjatywy nieformalnej grupy młodych "pOBUDZENI', działającej przy Miejskiej Bibliotece w Hrubieszowie.

 

Dyskutanci, zgromadzeni w sali Hrubieszowskiego Domu Kultury, zastanawiali się czy młodzież jest w stanie pogodzić naukę i działania społeczne bez straty dla siebie. Głos zabierali nie tylko młodzi mówcy, ale również przedstawicielka publiczności. W sumie w sali HDK pojawiło się około 100 osób.

Debata oksfordzka z założenia jest formą wypowiedzi, która uczy dyscypliny i zwięzłości podczas prezentowania argumentów. Zmusza też uczestników do merytorycznego przygotowania, uważnego słuchania przeciwników i członków swojego zespołu, a także precyzyjnego budowania wypowiedzi, argumentów i kontrargumentów. Jednym z największych jej atutów jest to, że umożliwia pracę zarówno nad formą jak i treścią.

Tak też było w piątkowe popołudnie w Hrubieszowie. "pOBUDZENI" to 16 osobowa grupa gimnazjalistów i licealistów, którym wystąpienia publiczne są jeszcze obce. - To był ich debiut, a zaprezentowali się jako mocne zespoły. Mowy i wystąpienia były przygotowane, przemyślane i spójne. Argumentowali powołując się na statystyki, definicje i emocje słuchaczy. Nie zabrakło własnych historii, przykładów i doświadczeń - podsumowują organizatorzy dyskusji. 

"Propozycja" popierająca tytułową tezę bazowała na pracy grupy, powołując się przy tym na inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta, strzelców i harcerzy. Udowadniała, że działając nic nie tracą a tylko zyskują. Kontrargumenty opozycji okazały się równie celne. Poszczególni mówcy wspominali o konflikcie czasu, presji dorosłych, stracie w postaci własnego zdrowia i kompromisie zamiast konsensusu.

Jak przystało na klasyczną debatę oksfordzką, w finale to publiczność w głosowaniu wybierała zwycięską drużynę i najlepszego mówcę. Lepsza okazała się "propozycja", którą reprezentowali: Karolina Hołdaś, Ewelina Gołąb, Małgorzata Pitus i Agata Bartnik. Najlepszym mówcą debaty została Agata Bartnik. 


Głównym organizatorem piątkowej dyskusji była Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie, a patronem honorowym burmistrz Tomasz Zając. 

 

Ias24.eu/ fot MBP Hrubieszów