Polish English French German Spanish Ukrainian

                     

Biuletyn Informacji Publicznej

Czy wiesz, że? cz. 4

18.02.2022
100 lat Hrubieszowskiego Sportu
 
"Jestem zawsze gotowy na pracę z utalentowaną sportowo młodzieżą, na wszelkie poświęcenie by zawodnicy mogli rozwijać swój sportowy talent" - było mottem Andrzeja Kulczyńskiego, wybitnego trenera Lekkiej Atletyki, zmarłego 19 lutego 2017 roku.
Urodzony 15 grudnia 1942 r. w Uściługu, od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie sportem. W latach 60-tych XX wieku odnosił sukcesy w biegach ulicznych, spartakiadach, a podczas służby wojskowej w mistrzostwach dywizji. 
Był współtwórcą sekcji lekkiej atletyki w Hrubieszowie. Jego pasją był sport, a świadectwem życie, które tej pasji poświęcił. Wszystkie drogi prowadziły do królowej sportu - Lekkiej Atletyki. Począwszy od codziennego biegania, które podczas choroby zamienił na długie spacery, treningi z zawodnikami, które były najważniejszym elementem każdego dnia, poprzez organizację ponad 1000 imprez sportowych, prenumeratę czasopisma „Lekka Atletyka”, dokumentację fotograficzną i skrzętne archiwizowanie wyników sportowych zawodników.
 
Spośród tysięcy zdjęć zrobionych przez Trenera, kilkadziesiąt z nich znalazło się w książce: „Krótka Subiektywna Historia Sportu w Hrubieszowie” utrwalona w kadrze Andrzeja Kulczyńskiego i Przemka Sidora (album opracowany przez Cezarego Bajurka, Mirosława Dąbrowskiego). Pozostały również szkice projektów medali, proporczyków, które własnoręcznie przygotował w związku z organizacją imprezy sportowej pod nazwą Igrzyska Olimpijskie w Hrubieszowie, które odbyły się w latach 80 tych XX wieku i dzięki TVP odbiły się szerokim echem w całym kraju. Najcenniejsze jednak są indywidualne plany treningowe sporządzane odręcznie dla każdego zawodnika.
Podczas swojej kariery trenerskiej wychował kilkudziesięciu medalistów mistrzostw Polski i reprezentantów kraju, m.in. Maria Paczos, Marzanna Ulidowska, Ewa Musur, Irmina Kwaśniewska, Dorota Gruca, Zbigniew Sadlej, Józef Kurzawa, Robert Łukasiewicz, Paweł Szostak, Rodzeństwo Watrasów: Łucja i Marek, Agnieszka Łatka, Maja Hojda. Czas i serce poświęcone wychowankom i dzielenie się wiedzą trenerską miały zapewne wpływ na wybór drogi życiowej przez wielu z nich. Maria Paczos w Luxemburgu i Marzanna Ulidowska - Helbik w Polsce pełnią obowiązki trenerskie w kadrach narodowych.
 
Całkowicie poświęcony swojej misji otrzymał wiele wyróżnień. Za swoją kilkudziesięcioletnią działalność sportową, liczne inicjatywy na rzecz kultury fizycznej i sportu, za sukcesy swoich wychowanków, promowanie miasta Hrubieszowa na krajowych zawodach sportowych w 2011 roku otrzymał Statuetkę Króla Władysława Jagiełły. Został również odznaczony złotym Krzyżem zasługi za szerzenie sportu i medalem 50 LZS za zasługi dla sportu i turystyki w środowisku wiejskim. Wielokrotnie był też laureatem sportowego plebiscytu Tygodnika Zamojskiego.
Kilka lat przed śmiercią w swoim osobistym pamiętniku napisał: „Zwycięstwo nie jest ważne samo w sobie, liczy się wola walki”.
 
Fotografia: Trener Andrzej Kulczyński
Zbiory: prywatne archiwum rodziny Andrzeja Kulczyńskiego