173. rocznica urodzin Bolesława Prusa

20.08.2020
Pozostałe

Z okazji przypadającej dziś 173. rocznicy urodzin Bolesława Prusa, Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska i Zastępca Burmistrza Paweł Wojciechowski, złożyli kwiaty pod pomnikiem Bolesława Prusa w parku miejskim.

Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki - polski pisarz i publicysta okresu pozytywizmu. Urodził się 20 sierpnia 1847 roku w Hrubieszowie, w rodzinie Antoniego Głowackiego - dworskiego ekonoma o szlacheckich korzeniach oraz Apolonii z Trembińskich. Osierocony w wieku 3 lat przez matkę, a w wieku lat 9 przez ojca, przeszedł pod opiekę babki Marcjanny Trembińskiej, mieszkającej w Puławach. Po jej śmierci zamieszkał u ciotki Domiceli z Trembińskich Olszewskiej w Lublinie, gdzie uczęszczał do Powiatowej Szkoły Realnej (przez 4 lata od roku 1857). Następnie znalazł się w Siedlcach (1861) pod opieką starszego o 13 lat brata Leona Głowackiego -nauczyciela historii. Wraz z bratem przeprowadził się w 1862 roku do Kielc, gdzie rozpoczął naukę w gimnazjum. Pod wpływem starszego brata Leona, działacza frakcji "czerwonych", Aleksander Głowacki w roku 1863, mając 16 lat, przerwał naukę w gimnazjum i wziął udział w powstaniu styczniowym. 1 września został ranny podczas potyczki we wsi Białka, oddalonej o 4 km od Siedlec. Dostał się do rosyjskiej niewoli, jednak ze względu na młody wiek oraz dzięki wstawiennictwu ciotki, po wyjściu ze szpitala pozwolono mu wrócić do Lublina i zamieszkać z rodziną.

Na cześć naszego wybitnego prozaika nazwano jedną z ulic w Hrubieszowie. Bolesław Prus jest też patronem Szkoły Podstawowej nr 1.