Obchody 79. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę

18.09.2018

17 września 1939 roku to data szczególna wśród ważnych dat w naszej historii. O świcie tego dnia 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny, a wręcz łamiąc pakt o nieagresji wkroczyła na terytorium Rzeczypospolitej.

Miasto Hrubieszów uczciło 79-tą rocznicę tego tragicznego wydarzenia oraz Światowy Dzień Sybiraka ustanowiony Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 2013 r.,  organizując  uroczystość patriotyczno-religijną na cmentarzu wojennym, gdzie znajdują się mogiły żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej, a także żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów, którzy polegli na ziemi hrubieszowskiej w wojnie polsko-bolszewickiej w sierpniu i wrześniu 1920 r.

Program uroczystości rocznicowych z udziałem pocztów sztandarowych, obejmował uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, okolicznościowe wystąpienie Burmistrza Miasta, apel pamięci, salwę honorową oddaną przez asystę honorową 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz złożenie kwiatów i wieńców na pomnikach i mogiłach poległych podczas I i II wojny światowej.  Wśród delegacji z wieńcami znajdowali się przedstawiciele władz miasta, powiatu, gminy Hrubieszów, służb mundurowych, harcerzy,  związków kombatanckich, organizacji społecznych, partii politycznych, instytucji państwowych oraz dzieci i młodzież z miejskich szkół.

Następnie głos zabrał Pan Józef Mołodecki – Prezes Związku Sybiraków, Koła w Hrubieszowie, który w swoich wspomnieniach przybliżył tragiczny los tysięcy rodzin zesłanych na Syberię.

W dalszej części uroczystości, przy dźwiękach marszu Sybiraków, stu uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych zapaliło znicze na wszystkich mogiłach bohaterskich obrońców ojczyzny znajdujących się na cmentarzu wojennym.

Uroczystość zakończyła msza święta polowa w intencji ojczyzny, odprawiona przez księdza Prałata Andrzeja Puzona, Proboszcza Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Oprawę muzyczną mszy zapewnił  Zespół Wokalno-Instrumentalny Lechici.